вул. Скрипника, 14а, Харків, Харківська обл., Україна, 61057
Історія

Історія Харківської експертної групи підтримки медичної реформи

Історія Харківської експертної групи підтримки медичної реформи починається в листопаді 2014 року, коли події Майдану надихнули її засновників, Тетяну Гавриш, Олену Решетняк та Михайла Довгопола шукати шляхів участі в глобальних процесах трансформації, які переживала Україна.

Напрямок «медицина» був обраний з кількох міркувань:

 • життєва важливість цієї сфери для країни;
 • попередній досвід роботи засновників в цій галузі (юридична фірма ILF, яку представляла Т.Гавриш, та Консалтинговий центр «Перспектива», який представляли О.Решетняк та М.Довгопол мали на той час досвід консалтингу медичних закладів).

Також важливим поштовхом створення Групи стала робота Стратегічної дорадчої групи, яка на той час розробила Національну стратегію реформування системи охорони здоров’я в Україні.

Створення Харківської експертної групи підтримали засновники Українсько-німецької медичної асоціації – лікарі Вікторія Мілютіна та Андрій Пеньков.

10 лютого 2015 року в приміщенні Харківського національного медичного університету відбулись публічні слухання Стратегії реформування медичної галузі, в яких взяли участь Олександр Квіташвілі – міністр охорони здоров’я України, голова та член Стратегічної дорадчої групи – Володимир Курпіта та Андрій Гук. Співорганізатором та модератором слухань виступила Харківська експертна група. Учасники слухань відмітили високий рівень інтерактивності зустрічі та можливість діалогу.

Вже під час перших зустрічей члени ХЕГ вирішили за можливості працювати спільно з владою над реформуванням медичної галузі, тобто, поки можливо, розглядати обласні органи влади та самоврядування в якості своїх союзників та надавати їх роботі експертну підтримку.

Саме тому в першій протокольній зустрічі ХЕГ 27 квітня 2015 року взяв участь голова Департаменту охорони здоров’я ХОДА Олександр Галацан та представники департаменту. Олександр Галацан був запрошений представити запит Департаменту охорони здоров’я до Харківської експертної групи. Таким запитом стало створення Дорожньої карти реформування первинної медицини міста в рамках Національної стратегії реформування системи охорони здоров’я.

Наприкінці 2015-початку 2016 група активно вивчає досвід реформування первинної медицини за кордоном та в Україні. Залучається досвід Естонії та Німеччини, зокрема, до роботи активно долучається Карстен Вайє (Carsten Weihe), керівник адміністративного відділу департаменту охорони здоров’я Штегліц-Целендорф (Берлін). Члени ХЕГ відвідали міста Комсомольськ, Вінниця, Дніпропетровськ з метою вивчення напрацювань реформи первинної ланки 2008-2012 років. Завдяки підтримці ДОЗ ХОДА проводились зустрічі з департаментами охорони здоров’я міст, головними лікарями та персоналом закладів. Під час робочих обговорень формувалося бачення розвитку первинної медицини в рамках реформи.

Внаслідок візиту до Харкова делегації Партії зелених Бундестагу (Німеччина) на початку 2015 року, організованого почесним консульством Німеччини в Харкові, група знайомиться з Бенедиктом Херрманом (Benedikt Herrmann), який очолює команду поведінкової економіки в Спільному дослідницькому центрі Єврокомісії (the leader of the Behavioral Economics Team at the Europen Comission`s Joint Research Centre). Бенедікт надихається досвідом роботи Харківської експертної групи та ініціює проведення міжнародного круглого столу «Реформа системи громадського здоров’я: погляд поведінкової економіки» (Одеса, 20-21 вересня 2015 року). Під час круглого столу Харківська експертна група вперше представила результати своїх розвідок на міжнародний загал та ініціювала підписання Одеської декларації, в якій міститься заклик до європейських структур, в умовах стагнації реформ національного рівня, підтримувати в Україні регіональні ініціативи. Так, вперше Харківська експертна група визнала децентралізацію другим пріоритетним напрямком своєї діяльності.

Робота в цьому напрямку знайшла своє продовження в майстерні «Дієві діалоги про первинну медицину», організованої Харківською експертною групою 28 квітня 2016 року. В цій робочій конференції окрім 60 представників медичної спільноти з Харківської, Одеської, Дніпропетровської та Полтавської областей (головні лікарі центрів первинної медико-санітарної допомоги та представники міських та районних департаментів охорони здоров’я) взяли участь дві людини, яким судилося стати довгостроковими партнерами Харківської експертної групи: Рут Калда, голова Естонської асоціації сімейних лікарів, та Тааві Лаі, експерт з систем охорони здоров’я. Вперше було обговорено можливості та ризики, що несе медична реформа для закладів охорони здоров’я.

На початку 2016 року починається активне пілотування напрацювань Харківської експертної групи в м. Чугуїв. Розпочинає роботу проект з управлінського навчання для адміністраторів та лікарів Центру первинної медико-санітарної допомоги Чугуївського району за підтримки Генерального консульства Федеративної Республіки Німеччина. Стартує річний проект Харківської експертної групи, підтриманий Міжнародним фондом «Відродження» «Трансформація первинної медицини в м. Чугуїв». Для реалізації проекту 28 квітня 2016 року був підписаний Меморандум про співпрацю між ХОДА, Харківською експертною групою, Чугуївською районною державною адміністрацією та Чугуївською районною радою. У подальшому напрацювання проекту дали поштовх багатьом процесам реформування галузі в країні:

 • досвід автономізації КЗОЗ Чугуївський районний ЦПМСД був покладений в основу Методичних рекомендацій з автономізації медичних закладів, створених командою юристів Юридичної компанії ILF;
 • курс управлінського навчання для адміністративної команди КЗОЗ Чугуївський районний ЦПМСД отримав своє продовження в триденному курсі «Управління закладами охорони здоров’я», який пройшли сотні головних лікарів та членів управлінських команд медичних закладів по всій країні;
 • Ярмарок здоров’я, що був проведений 7 квітня 2017 року в м. Чугуїв, став прообразом аналогічних подій по всій країні в 2018 році та був задокументований в методичних матеріалах;
 • соціологічне опитування задоволеності медичними послугами в м. Чугуїв дало поштовх аналогічним дослідженням в інших регіонах;
 • досвід взаємодії з Чкалівською об’єднаною територіальною громадою отримав продовження в роботі з 30 громадами з усієї країни в рамках проекту U-Lead з Європою.

У листопаді 2016 в рамках автономізації КЗОЗ Чугуївський районний ЦПМСД були проведені громадські слухання в 14 населених пунктах Чугуївського району, під час яких експерти ХЕГ – Михайло Довгопол, Вікторія Мілютіна, Андрій Пеньков та Олена Хитрова представили медичну реформу більш ніж 800 мешканцям Чугуївського району.

Наприкінці 2016 – початку 2017 року Харківська експертна група активно включається в роботу Міністерства охорони здоров’я України. Проводяться експертні обговорення, в тому числі в Харкові. У лютому 2017 року члени Групи виступають на кількох нарадах очільників департаментів охорони здоров’я з чугуївським досвідом. Окрім цього, експерти групи розробили Методичні рекомендації з автономізації медичних закладів, були залучені до створення Порядку надання ПМД та інших нормативних документів, які були прийняті Міністерством охорони здоров’я, а також змін до низки законодавчих актів України.

Початок 2017 року приносить ще одну визначальну подію в історію Харківської експертної групи. Семінар-діалог «Реформування первинної медицини – перші кроки нових територіальних громад» (6-7 березня 2017 р.) не лише об’єднав представників 50 громад з 19 областей України навколо питання реформування первинної медицини в громаді і поставив питання взаємодії медичної реформи та реформи децентралізації, але й заклав підґрунтя для співпраці Харківської експертної групи з програмою «U-Lead з Європою». У семінарі взяли участь голова Харківської обласної державної адміністрації Юлія Світлична, генеральний консул ФРН в Україні Вольфганг Мёссингер, перший секретар Представництва Європейського Союзу в Україні Бенедікт Херман, керівник команди секторальної децентралізації «U-Lead з Європою» Аня Фішер, заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк, керівник Проекту USAID «Реформа ВІЛ-послуг у дії» Ната Аваліані.

Результатом семінару та круглого столу стала резолюція-звернення до Прем’єр-міністра України, Володимира Гройсмана та Голови Верховної Ради України, Андрія Парубія, з закликом підтримати медичну реформу та сприяти прийняттю ключових нормативних документів.
Наслідком події стала робота зі створення планів розвитку та трансформації медичних закладів-надавачів первинної медичної допомоги в об’єднаних територіальних громадах, яка проводилася протягом 2017 року з 30 об’єднаними територіальними громадами по всій країні.

16 листопада 2017 року за ініціативи Харківської експертної групи відбувся форум «Вчимося жити разом», присвячений мультидисциплінарному підходу в роботі з дітьми з особливими потребами. На ньому було схвалено резолюцію-звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та органів місцевого самоврядування. Форум відбувся за участі Першої леді України Марини Порошенко, в. о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун, міністра соціальної політики Андрій Реви, заступника міністра освіти і науки України Павло Хобзея, уповноваженого Президента України з прав дитини Миколи Кулеби, генерального консула Федеративної республіки Німеччина в Україні Вольфґанґа Мьоссінґера, голови Харківської обласної державної адміністрації Юлії Світличної.

У лютому 2018 року Харківська експертна група презентує свої напрацювання делегації Міністерства охорони здоров`я Федеративної республіки Німеччина, за участі Лутц Штроппе, штатссекретаря Міністерства охорони здоров`я ФРГ. Під час зустрічі обговорювалось питання нестачі кваліфікованих управлінських кадрів для системи охорони здоров’я України. Представники делегації позитивно відзначили мультидисциплінарний підхід Харківської експертної групи до питань реформування системи охорони здоров`я.

У 2018 році експерти Харківської експертної групи реалізують наступні проекти:

 • тренінг тренерів «Управління закладами первинної медицини в умовах реформування системи охорони здоров’я в Україні» за підтримки «U-Lead з Європою» (підготовлені 20 тренерів, які отримали відповідні сертифікати та надають консультативні послуги з питань управління в своїх областях);
 • підготовка агентів змін – створення мережі членів медичної спільноти, які підтримують в регіонах реформу за підтримки «U-Lead з Європою»;
 • серія вебінарів для проекту Deloitte «Чемпіони змін» – навчання та супровід підписання договорів з НСЗУ для 100+ закладів первинної медицини;
 • серія тренінгів та супровід стратегічного планування у 6 ЦПМСД м. Маріуполь в рамках проекту «Доброзичлива медицина», організованого Фондом розвитку Маріуполя за підтримки USAID;
 • участь в промо-турі системи E-Health з презентацією принципів менеджменту в автономізованих закладах охорони здоров’я – 12 регіональних семінарів, більше 1000 учасників – представників адміністративних команд ЦПМСД;
 • співавторство в написанні Операційного керівництва «Як організувати систему надання первинної медичної допомоги на місцевому рівні», виданого Міністерством охорони здоров’я.

У 2018 році Харківська експертна група також продовжує роботу в Харківській області з 4 районами (Харківський, Вовчанський, Валківський та Чугуївський) в рамках проекту Міжнародного фонду «Відродження». Мета проекту – пошук лідерів змін та поширення інформації про медичну реформу. Наслідком проекту стала співпраця з головою Харківської районної ради, Максимом Литвиненко, Вовчанським та Валківським районними Центрами ПМД.

Харківська експертна група спільно з Харківською обласною радою виграє 3-річний проект Єврокомісії на створення Центру підтримки первинної медицини в Харківській області. Центр надаватиме інформаційні та навчальні послуги Центрам ПМД районів та громад Харківської області, проводитимуться стажування за кордоном та реалізовуватимуться програми міні-грантів для підтримки розвитку послуг ПМД.